MSB’den ‘Eurofighter’ mesajı: ‘Almanya’dan adım bekliyoruz’

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kaynakları, basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kaynaklar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak ziyareti kapsamında terörle mücadeleye ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:

“Sayın Bakanımızın da refakat ettiği Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın Irak ziyaretinde Türkiye-Irak ilişkileri geniş bir çerçevede ele alınmıştır. Görüşmelerde başta PKK olmak üzere FETÖ, DEAŞ gibi terör örgütleri ile uzantılarına karşı atabileceğimiz müşterek adımlar istişare edilmiştir. Bu adımlara yönelik diğer anlaşmalarla birlikte terörle ortak mücadele ve güvenlik alanında işbirliği kapsamındaki anlaşma ve mutabakatlar aktedilmiştir. Bu kapsamda güvenlik, ortak sınır güvenliği ve terörle mücadele alanlarındaki işbirliğinin kurumsallaştırılmasını ve sürdürülmesini sağlamak üzere teşkil edilecek Güvenlik Ortak Koordinasyon Merkezi’nin esaslarını belirlemeye yönelik müzakereler Irak tarafı ile sürdürülmektedir. Irak’a sınır güvenlik sistemlerine ilişkin olarak da destek vermeye hazır olduğumuzu kendilerine ilettik.”

“EUROFİGHTER’IN İYİ BİR BAŞLANGIÇ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in Ankara’yı ziyaretinde Türkiye’ye yönelik savunma sanayisi ürünlerindeki kısıtlamaların kaldırılıp kaldırılmayacağının konuşulup konuşulmadığına dair soruları da yanıtladı.

Kaynaklar, sorulara şu yanıtı verdi:

“Biz müttefiklerin birbirlerine kısıtlama veya yaptırım uygulamasının doğru olmadığını, müttefiklik ruhuna aykırı olduğunu her zaman ifade ediyoruz. Beklentimiz müttefiklerimizin ittifakın ruhuna ve ortak güvenlik perspektifine uygun karar alarak örtülü-örtüsüz tüm kısıtlamaların kaldırılmasıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dikkat çektikleri gibi önümüzdeki dönemin Almanya ile kısıtlamaların değil ortak çalışmaların konuşulduğu bir dönem olmasını temenni ediyoruz. Bunun için de Eurofighter konusunun iyi bir başlangıç olacağını düşünüyoruz ve Almanya tarafından olumlu bir yaklaşım bekliyoruz.”

ATİNA TOPLANTISI SAMİMİ BİR ORTAMDA YAPILDI

Bakanlık kaynakları, Yunanistan’da gerçekleştirilen Güven Artırıcı Önlemler Toplantısı’nın detaylarına ilişkin soru üzerine, toplantının 22 Nisan’da Atina’da samimi bir ortamda icra edildiğini belirtti.

Toplantıda daha önce mutabık kalınan ve bu yıl boyunca icra edilecek karşılıklı faaliyetlerin gözden geçirildiğini belirten kaynaklar, şu ifadeleri kullandı:

“2025 Yılı Uygulama Planı ile ilgili çalışmalara başlanmıştır. Bu kapsamda, 2025 yılında 9’u Yunanistan’da ve 9’u Türkiye’de olmak üzere icra edilecek taslak faaliyetler görüşülmüştür. Bir sonraki toplantının Türkiye’de icra edilmesi konusunda karara varılmıştır. Diğer taraftan daha önce mutabık kalınan 2024 yılı Uygulama Planı kapsamında, Milli Savunma Üniversitesi’nden bir heyetimiz, haziran ayında Yunan Milli Savunma Koleji’ni ziyaret edecektir.”

NEPTUNE STRIKE TATBİKATI NASIL YAPILACAK

Bakanlık kaynakları, Arnavutluk’ta icra edilecek NEPTUNE STRIKE Tatbikatı’na katılacak Anadolu Görev Grubu’na ilişkin sorular üzerine şu bilgileri paylaştı:

“26 Nisan-10 Mayıs tarihleri arasında NATO’nun Artırılmış Teyakkuz Faaliyetleri kapsamında Arnavutluk’ta icra edilecek NEPTUNE STRIKE Tatbikatı’nın 26-30 Nisan arasındaki bölümüne, TCG Anadolu’nun liderliğinde Anadolu Görev Grubu ile ilk defa katılım sağlanacaktır. Anadolu Görev Grubu’nda, TCG Anadolu, TCG Salihreis, TCG Büyükada, 2 AH-1W taarruz helikopteri, 2 SH-70 genel maksat helikopteri, 1 bölük çıkarma timi, 4 mekanize çıkarma aracı, 8 zırhlı amfibi hücum aracı, çeşitli zırhlı araçlardan oluşan amfibi unsurlar ve 150 personel ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı 3 adet AS-532 Cougar genel maksat helikopteri yer alacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir